Co nejčastěji titulkujeme?

Zatím se nám nepodařilo najít video, ke kterému se žádné titulky dát nedají :). I když je video bez mluveného slova, je možné ho doplnit i různými informacemi, kontakty apod.

Z naší 20-ti leté praxe v oblasti videa i titulkování mohu říci, že výroba titulků se prováděla opravdu na rozličných žánrech.

Největší podíl mají reportáže a publicistika. Videa na téma kulturních událostí, sportu, hudebních i divadelních vystoupení, vernisáže, vzácné návštěvy, videa v oblasti rozličné zábavy, propagační spoty, produktová videa, návody apod.

Jinou skupinou je titulkování projektů se specifickým zaměřením. Velkou skupinou jsou tzv. infopodnikatelé a „YouTubeři“ , ale i networkmarketingové a další společnosti s úpravou videí nejen k propagaci výrobků a služeb, ale i interní video-materiály.

V poslední době se zvyšuje zájem o titulkování i u drobných živnostníků, kteří začínají využívat sílu videa a video-marketingu i při svém podnikání. E-shopy, které poznaly sílu přitažlivosti videa s náhledem produktů, jsou novým trendem a podpora video-prohlídky produktu s komentářem se doplněním titulků stává cílem neslyšících diváků a potenciálních zákazníků.

Specifickou skupinou jsou i realitní kanceláře, nebo jednotliví realitní makléřiVideo prohlídka nemovitosti doplněná komentářem má díky titulkům znatelně vyšší sledovanost i díky neslyšícím, či nedoslýchavým osobám.

Je jedno, zda poskytujete návody, příběhy, zajímavosti jako běžný blogger ze záliby, nebo jste podnikatel a s pomocí videa představujete své produkty a služby. Video-podporou ve formě titulků, případně na vyžádání i znakujícím tlumočníkem ve videu máte zajištěnou sledovanost! Vaše konkurence tuto výhodu téměř jistě nemá a ani netuší, o jakou sledovanost-přitažlivost-důvěru oproti Vám přichází.

Dokud si Vaše konkurence neuvědomí, že jejich přitažlivá videa s profesionálním komentářem jsou pro neslyšící téměř nesledovatelná, máte Vy značný předstih, který konkurence bude jen těžko dohánět! Video s komentářem vypadá profesionálně, obsahuje většinou důležité informace, ale pokud ve videu není vidět mluvící osoba, nebo neslyšící neumí tak dobře odezírat ze rtů, pak je mluvené slovo ve videu skryto i se všemi detailními informacemi, které jsou pro slyšící osoby dostupné a ani si to nikdo neuvědomuje!

Verze titulkování

1. Vytvořit titulky jako samostatný titulkový soubor

Pokud chcete vytvořit pouze titulky jako textový soubor v nejrozšířenějším formátu .SRT, který se dá snadno přehrávat i ve videích na mobilních zařízeních, pak nám stačí zaslat video v menším rozlišení, kupříkladu 640×480, 720×576, 720×480,…. dle poměru stran Vašeho videa.

Soubor obsahující titulky ve zvoleném formátu Vám bude poté zaslán a sami si ho můžete přiložit k Vašemu videu například na YouTube, Facebook apod. Výhodou výroby a vložení titulků ze samostatného souboru jako je například .SRT je skutečnost, že  titulky pro neslyšící, případně jako překlad cizojazyčného textu, je možné při přehrávání kdykoliv zapnout, nebo naopak vypnout a video tak přehrávat s titulky, nebo bez nich.

U druhé možnosti s přímým vložením titulků do videa jsou titulky vloženy jako součást videa a nelze je pak již vypnout.

Výhody:

a) zaslaný videosoubor může být znatelně menší, v řádech desítek až stovek MB a jeho odesílání je mnohem rychlejší…

b) titulkový soubor je k dispozici pro rozličné video-aplikace a je možné jej tak vložit do několika systémů…

2. Vytvořit titulky a vložit je trvale do videa

Pokud potřebujete titulky vložit trvale do videa, pak nám musíte zaslat video v maximální kvalitě, ve které chcete titulky jednou pro vždy vložit – bez možnosti titulky při přehrávání vypnout.

Příkladem tak může být video v rozlišení 1280×720 bodů, 1920×1080 bodů (FullHD) a podobně. Takovéto video bude po otitulkování vyexportováno do nového videosouboru i s vloženými titulky.

Tato forma titulkování je vhodná pro specifické účely jako například vložení videa do videozpravodajů zasílaných klientům, kde je vhodné ihned bez zdržování zobrazit titulky při přehrání videa, nebo tímto způsobem vytvořit video k přehrávání na mobilních zařízeních, kde potřebujete mít k dispozici video pro více sledujících z řad slyšících i neslyšících, či nedoslýchavých osob.

Jaké video formáty souborů zaslat?

Víceméně si poradíme s většinou dnes používaných formátů. Preferujeme však videosoubory mpeg4. Video zaslané v tomto formátu s příponou .MP4 nebo .M4V apod. je ihned připraveno k titulkování. Některé další oblíbené videoformáty jsou v případě potřeby převedeny do námi potřebného formátu. Obecně pracujeme již dlouhá léta s formáty MP4, M4V, MPEG2, AVI, MOV…

V případě, že vlastníte jiný formát videosouboru, tak nás informujte předem a nalezneme nejsnazší způsob, jak Vaše video převést do dnešních formátů. Pokud převod nezvládnete sami, postaráme se o to my!

Videosoubory mají velkou velikost a je tak nejsnadnější zaslat nám je přes Úschovnu (www.uschovna.cz) na náš e-mail. Vaše video si poté uložíme do našeho systému a začneme na titulkování pracovat. Návod na zaslání videa můžete zhlédnout na této stránce.

Nechcete, nebo neumíte zaslat videa online přes internet? Máte interní videa Vaší společnosti, která nechcete nebo nemůžete zaslat online? Kontaktujte nás! Najdeme řešení.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:

Na veškerá videa se vztahují autorská práva. Tato práva respektujeme, a pokud to není Vaším vysloveným přáním, tak do videa NIKDY nezasahujeme. Při titulkování se pouze Vámi zaslané video přehrává a současně se tvoří titulky do samostatného souboru.

V každém případě je nutné, abyste na zasílaná videa buď vlastnili autorská práva, nebo měli licenci se zaslaným videem pracovat, upravovat, šířit apod.… Pokud je to Vaše vlastní video, nebo je vytvořeno profesionály pro Vaši společnost, pak toto máte téměř jistě již dávno vyřešeno. Berte prosím na vědomí, že v případě porušení zákona na sebe přebíráte veškerou odpovědnost pouze Vy sami! Děkujeme za pochopení.

Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
LinkedIn